Nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej został otwarty w styczniu 2012 roku. Inwestycja kosztowała około 230 mln zł. Zlokalizowany jest na bulwarach nad Odrą , przy północnym wylocie Mostu Pokoju, w kwartale pomiędzy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a ul. Szczytnicką.
Budynek zaprojektowano w formie dwóch zwartych brył: części głównej biblioteki, przeznaczonej na magazyny zbiorów ogólnych i na pracownie opracowywania zbiorów nowych oraz części przeznaczonej na magazyny i pracownie zbiorów specjalnych. Obie części rozdziela pasaż dla pieszych, od którego zaprojektowano główne wejście do budynku Biblioteki. Rozwiązania funkcjonalne zakładają możliwość elastycznego przekształcania – w przyszłości – struktury wewnętrznej budynku.
Biblioteka liczy ok. 4 000 000 woluminów druków nowych w części głównej oraz ok. 500 000 – w części zbiorów specjalnych. Biblioteczne magazyny liczą ponad 10 kilometrów książek. Najstarsze zbiory datowane są na XVI wiek – to starodruki. Nie brakuje tu też dokumentów, prac naukowych z lwowskiego uniwersytetu Jana Kazimierza, jak i z niemieckiego wydziału lekarskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zachowano także wiekowe stoły i ornament z balustrady schodów.
Ta Biblioteka to duma naszego Uniwersytetu Wrocławskiego i wielki sukces Wrocławia.
Nowa biblioteka to nie tylko nowe ściany i elegancki wystrój. Zastosowano tu nowoczesne technologie – automatyczną wrzutnię do zwracania książek, systemy do samodzielnego wypożyczania i oddawania wypożyczonych lektur, skanery, które zapisane strony wyślą na e-mail studenta lub zapiszą w pamięci USB.
Charakterystyka obiektu: powierzchnia pomieszczeń budynku 37.652 m2, powierzchnia terenu biblioteki 2,2 ha, miejsce w czytelniach i salach na 1.000 osób, liczba pracowników 250.






6. Wnętrze nowej Biblioteki Uniwersyteckiej
Opracował: Roman Dąbrowski