Archiwum z miesiąca maj 2020

13. dywizjon artylerii

Karty z historii

Niezwykłe opracowanie mjr. Zenona Dudzińskiego z 1993 r. o 13. dywizjonie artylerii będącym oddziałem 18. Brygady Artylerii.

Brygada sformowana została w lutym 1962, w garnizonie Bolesławiec, jako 18 Brygada Artylerii (w celu utrzymania w tajemnicy rzeczywistego charakteru jednostki). Brygada uzbrojona w zestawy rakietowe R-170 stanowiła główny środek uderzeniowy 2 Armii Ogólnowojskowej formowanej na wypadek wojny na bazie Śląskiego Okręgu Wojskowego. W 1963 r. brygada wzięła udział w szkoleniu na poligonie rakietowym w ZSRR, gdzie po raz pierwszy dokonano odpalenia rakiet klasy ziemia-ziemia. 31.12.1992 r. brygadę przeformowano w 18 Pułk Rakiet.

Brygada w okresie wojny mogła niszczyć uderzeniami rakietowo – jądrowymi i chemicznymi cele znajdujące się w prz...

Czytaj więcej

Berlińskie upamiętnienie polskiego żołnierza …

Karty z historii

 „Pamięci  Żołnierzy  i  Kobiet – Żołnierzy  1 Armii Wojska Polskiego, uczestników bitwy o Berlin w 1945 r., walczących jako część koalicji antyhitlerowskiej w dzielnicach Charlottenburg i Tiergarten o wyzwolenie Polski i Europy od faszyzmu”.

Tablica o takiej treści będzie odsłonięta na gmachu Politechniki Berlińskiej. Miało się to odbyć 8 maja w 75 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, ale w związku z panującą pandemią wirusa uroczystość przeniesiona została na wrzesień br.

8 maja w tym roku wyjątkowo w Berlinie i całym landzie został uznany świętem i dniem wolnym od pracy. Rocznica zakończenia wojny 8 maja 1945 r. nazywana jest w Niemczech Dniem Wyzwolenia od narodowego socjalizmu...

Czytaj więcej

Działa WP z okresu I i II wojny światowej

Artyleria wczoraj

Wielki wódz  Cesarz Napoleon Bonaparte, zwycięzca setek bitew, powiedział kiedyś, że bitwę wygrywa ten, kto ma silniejszą artylerię. To artyleria zdobywa teren, piechota go jedynie zajmuje. Znaczenie artylerii potwierdzają też słowa emerytowanego generała brytyjskiego J.B.A. Baileya, który pisał, że od połowy osiemnastego do połowy dziewiętnastego wieku ogień artyleryjski powodował około 50% strat na polach bitew. W ciągu następnych sześciu dekad liczba ta jeszcze wzrosła o kolejne 10 procent.

Gen. Bellamy podaje procentowe dane odnośnie ofiar ognia artyleryjskiego od roku 1914:

  • 45% strat rosyjskich i 58% strat brytyjskich w czasie I wojny światowej;
  • 75% strat brytyjskich w Afryce Północnej;
  • 51% strat sowieckich (61% tylko w roku 1945) i 70% strat niemieck...
Czytaj więcej