12. października 2024 r., w wieku 97 lat, odszedł na wieczną wartę zasłużony rakietowiec
ppłk w st. spocz. Ignacy KWIK.
Tę smutną wiadomość przekazał nam z Bolesławca płk w st. spocz. Henryk Szopa.
Płk Ignacy KWIK urodził się 29. stycznia 1927 r. w Magnuszewicach, w powiecie jarocińskim. Po zakończeniu II wojny światowej uzupełnił wykształcenie w zakresie szkoły powszechnej i rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie. Rychło jednak dał się namówić oficerom z Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu by wstąpić do tej uczelni. Jako jeden z najlepszych podchorążych (m. in. mistrz Oficerskich Szkół Broni Specjalnych w strzelaniu dokładnym z pistoletu TT na 25 m) otrzymawszy we wrześniu 1949 r. pierwszy stopień oficerski został skierowany do Śląskiego Okręgu Wojskowego. Kolejne lata służby to jednostki artyleryjskie w Żarach, Żaganiu, Sulechowie i Koźlu. W tym czasie ukończył studia w warszawskiej Akademii Sztabu Generalnego na Fakultecie Artylerii.
Na przełomie lat 1961 – 1962 wraz z grupą polskich oficerów odbył w Leningradzie kurs obsługi sprzętu rakiet operacyjno – taktycznych wchodzących do uzbrojenia Wojska Polskiego.
Po jego ukończeniu przybył do 18. Brygady Artylerii (Rakiet Operacyjno – Taktycznych) w Bolesławcu i został wyznaczony na stanowisko dowódcy 9. dywizjonu.
W 1963 r. odbyły się pierwsze bojowe strzelania brygady na terenie byłego Związku Radzieckiego, za które dywizjon przez Niego dowodzony otrzymał ocenę bardzo dobrą. Od 1964 r. do grudnia 1976 r. kiedy to przeszedł na emeryturę z powodzeniem wykonywał obowiązki zastępcy szefa sztabu brygady, sukcesywnie dokształcając się na kursach specjalistycznych w ASG. Przez wiele lat z powodzeniem reprezentował brygadę w różnorodnych zawodach strzeleckich, posiadał klasę mistrzowską rakietową, uczestniczył w wielu ćwiczeniach taktycznych, także jako rozjemca w innych jednostkach.
W czasie pełnienia służby wojskowej przełożeni dostrzegali Jego profesjonalizm i zaangażowanie w proces szkolenia i wychowania kolejnych pokoleń rakietowców. Oprócz wszystkich odznaczeń resortowych został wyróżniony także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Będąc w rezerwie kilkanaście lat pracował jako nauczyciel przysposobienia obronnego w Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu.
Zarówno w czasie służby, jak i po zdjęciu munduru przez kilka kadencji pełnił funkcję Prezesa Koła Łowieckiego nr 430 „Szarak” przy 18. Brygadzie.
27. marca 1981 r. współtworzył Koło zrzeszające byłych żołnierzy zawodowych (obecnie nr 1 ZŻWP). Przez pierwsze 4 lata był wiceprezesem, w latach 1993 – 2005 prezesem, zaś od 2005 r. – honorowym prezesem Koła.
Zmarł w Bolesławcu 12 października 2024 r. Pożegnany przez rodzinę i byłych współtowarzyszy broni spoczął 16 października na miejscowym cmentarzu Komunalnym.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI