18. BA (fotogaleria)

Karty z historii

Na podstawie zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego z 30 grudnia 1961 roku,  rozkazem Dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego w styczniu 1962 roku powołano grupę organizacyjno-przygotowawczą, której dowódcą został mjr Fryderyk LWOWSKI. Zadaniem grupy było przejęcie obiektów koszarowych, sprzętu kwatermistrzowskiego i placów ćwiczeń po 40. pułku zmechanizowanym przeniesionym do Opola.

    W dniu 15. marca 1962 roku rozkazem Ministra Obrony Narodowej utworzono    18. Brygadę Artylerii, jedną z najnowocześniejszych jednostek w Wojsku Polskim. Na  stanowisko dowódcy brygady wyznaczony został płk dypl. Czesław DĘGA.

                        W listopadzie 1962 roku brygada otrzymała zasadniczą część wyposażenia zestawu rakietowego. Po kilkumiesięcznym szkoleniu, na poligonie w dalekim Kazachstanie brygada wykonała pierwsze bojowe starty rakiet. Później jeszcze sześciokrotnie w 1966, 69, 75, 83, 88 roku wykonywano podobne zadania, wszystkie na ocenę bardzo dobrą.

             3 listopada 1963 roku na uroczystej zbiórce Dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego wręczył brygadzie ufundowany przez społeczeństwo Bolesławca sztandar wojskowy.

            Na przełomie lat 1973 – 1974 dokonano wymiany zestawu rakietowego na bardziej         nowoczesny typ, o podwoziu kołowym.

                        W ciągu swego istnienia 18 . Brygada Artylerii należała do przodujących   jednostek wojskowych w Okręgu i Wojsku Polskim. Złożyła się na to ofiarna służba kolejnych pokoleń żołnierzy i ich dowódców. Odzwierciedlała się ona w wysokich  wynikach w działalności szkoleniowo-wychowawczej potwierdzanych w czasie  kontroli inspekcyjnych, ćwiczeń taktycznych, konkursów rakietowych oraz         codziennym dniu żołnierskiej służby.

            Za osiąganie wysokich wyników brygada została wyróżniona:

            – medalem „Za wybitne osiągnięcia w służbie wojskowej”

            – pięciokrotnie medalem „Za osiągnięcia w służbie wojskowej”

            – sześciokrotnym wymienieniem w rozkazie Ministra Obrony Narodowej