HISTORIA WOJSK RAKIETOWYCH I ARTYLERII
ŚLĄSKIEGO OKRĘGU WOJSKOWEGO
Rok 1962
W wytycznych d o szkolenia na 1962 rok dla jednostek artylerii czytamy:
” Broń rakietowa w obecnej dobie staje się podstawowym i najważniejszym elementem rozstrzygającym o powodzeniu w bitwie. Cały więc wysiłek sztabów od sztabu dywizji wzwyż musi być skierowany na jak najbardziej racjonalne użycie rakiet odnośnie czasu i miejsca wykonania uderzenia, jak również na właściwe wykorzystanie środków uderzeń jądrowych. Aby sprostać temu zadaniu sztaby wojsk rakietowych i artylerii armii winny nakierowywać się wyłącznie na planowanie jądrowego zabezpieczenia działań wojsk, natomiast taktyczne i ogniowe użycie artylerii lufowej powierzyć sztabom artylerii dywizji”.
Pomimo zwiększonych i w zasadzie nowych zadań sztaby i jednostki art. ŚOW wykonały je należycie. Już podczas zimowej szkoły ognia prowadzone kontrole przez Szef. Art. WP stwierdziły należyte i właściwe wykonywanie postawionych zadań przez jednostki art. ŚOW. W zarządzeniu Nr 017 z dnia 16.03.62 r. Szefa Art. WP czytamy: „Podczas kontroli ustalono, że oddziały właściwie przygotowały się do zimowej szkoły ognia. Żołnierzom. zapewniono znośne warunki bytowania /szczególnie w 31 BAA/ oraz dobre zaopatrzenie.
Pododdziały w dostatecznym stopniu opanowały przerobione do czasu zimowych ćwiczeń zagadnienia, co umożliwiło dcom przerobienie ćwiczeń kompleksowych, strzelań i treningów kierowania ogniem.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że oddziały korzystając z dogodnych warunków z pełnym zrozumieniem i dynamiką przystąpiły do szkolenia nowego zagadnienia jakim jest kierowanie ogniem baterii. O czym świadczą przeprowadzone prawie we wszystkich pododdziałach treningi kierowania ogniem na poziome zadowalającym.
Uległa znacznej poprawie organizacja strzelań artyleryjskich. Szczególnie w 31 BAA. Wg oceny komisji najlepiej przygotowano „zimową szkołę ognia” w 31 BAA”.
Inspekcje i kontrole jednostek były prowadzone wg nowych i zwiększonych wymagań. Jednak bardzo duży wysiłek kadry oficerskiej artylerii ŚOW nie poszedł na marne. Inspekcjonowane oddziały i pododdziały artylerii SOW przez MON uzyskały oceny dobre. W rozkazie MON Nr 069 z dnia 19.07.62 r. czytany: „Inspekcja związków taktycznych pancernych i zmechanizowanych przeprowadzona została po raz pierwszy na dużą skalę nową metodą. Zmiany wprowadzone w sposobie prowadzenia inspekcji umożliwiły sprawdzenie związków taktycznych pododdziałów i oddziałów w warunkach trudnych i maksymalnie zbliżonych do bojowych. Kontrolowana 31 BAA otrzymała ocenę – dobrze. Kontrolowane jednostki i pododdziały artylerii 10 DPanc otrzymały oceny – dobre.
„Za przodujące wyniki szkolenia wyróżniam nagrodą pieniężną:
- kpt. Zdzisława MUSIAŁA – st. pom. Szefa Sztabu 31 BAA
- mjr Józefa KOPIJASZA – dcę 2 dyonu 31 BAA
- kpt. Jakuba GARCZYŃSKIEGO – Szefa zaopatrz. MPS 31 BAA
- kpt. Dominika LEWIECKIEGO – Szefa Sztabu dyonu 31 BAA
- mjr Miecz. BREWIŃSKIEGO – instruktora politycznego 31 BAA
- por. Jana GOSTYŃSKIEGO – dcę bat. dar. 31 BAA
- por. Ignacego PRĘTKOWSKIEGO – dcę 4 bat. 31 BAA
- kpt. Stefana SZMIELNIKA – zca dcy d/s polit. 31 BAA
- mjr Henryka .GOŁYGOWSKIEGO – pom. Szefa Art. 40 pz 10 DPanc
- por. Zdzisława URBANIAKA – dcę pl łącz dyonu szk. 31 BAA
podpisano Min. Obr. Narod. gen. broni M. Spychalski” .
W miesiącu sierpniu komisja MON przeprowadziła kontrolę w 4 DZ. Kontrolowany w ramach dywizji 22 pa otrzymał ogólną ocenę dobrze. Dca pułku ppłk Juliusz STĘPIEŃ oraz st. ogn. Wald. KAZIMIERCZAK otrzymali nagrody pieniężne od MON.
W sprawozdaniu wyszkoleniowym art. ŚOW na rok 1962 w piśmie nr 0823 czytamy: „Zadania szkoleniowe nakazane wytycznymi i rozkazami zostały zrealizowane. Oddziały artylerii zdolne są do prowadzenia działań w warunkach współczesnego pola walki. Ogólna ocena oddziałów artylerii naziemnej wzrosła w porównaniu do 1961 o 0,22. Artyleria naziemna zajmuje III miejsce wśród rodzajów wojsk okręgu. W skali WP artyleria naziemna ŚOW utrzymała przodujące miejsce co potwierdzają wyniki inspekcji i XI Centralne Zawody Artylerii Naziemnej. Na podstawie wyników inspekcji prowadzonych przez Inspektorat Szkolenia i Sztab Śl. OW najlepsze oceny uzyskały: art. 4 DZ i 11 DZ oraz 91 pappanc. Wśród oddziałów artylerii najlepsze oceny uzyskały 33 i 22 pa”.
Znaczne osiągnięcia w szkoleniu ma Sztab Art. ŚOW oraz sztaby podległe. Pracę Sztabu pozytywnie ocenia Szef Art. WP /wyciąg z oceny pracy sztabów/ „Reasumując całokształt spraw związanych z szkoleniem operacyjno-taktycznym sztabów art. OW należy stwierdzić, że w rezultacie przeprowadzonych przedsięwzięć znacznie podniósł się poziom wyszkolenia operacyjno-taktycznego sztabów art. a postawione zadania zostały wykonane”.
W kwietniu br. jednostki artylerii gościły u siebie delegację Armii Fińskiej. Zgodnie z zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego delegacja wizytowała w art. 11 DZ. Pokazu zajęć, rejonu zakwaterowania, bazy szkoleniowej oraz ćwiczeń art. dokonano na bazie 33 pa i 10 dar. Wizyta wypadła bardzo dobrze.
Pokazy w 33 pa wywarły bardzo dodatnie wrażenie na delegacji Armii Fińskiej. Za należytą organizację pokazu Szef Art. WP zarządzeniem nr 034 udzielił pochwały:
- ppłk Edward KOMERS – 3zta”b Art. SOV;
- płk St. WOJTOWICZ – dcy art. 11 DZ
- mjr dypl. Jan BIENIEK – Szef Szt. Art.11 DZ
- ppłk Zygmunt WNUK – dca 33 pah
- mjr Czesław MISZTAL – dcy 10 dar.
W dalszym ciągu w jednostkach art. SÓW rozwija się współzawodnictwo i racjonalizacja. Szereg oficerów obok nawału pracy służbowej uczęszcza do szkół ogólnokształcących uzupełniając wykształcenie ogólne. W 1962 r. 67 ofic. art. uzyskało wykształcenie średnie, nie posiadało wykształcenia średniego tylko 62 oficerów. O wzroście współzawodnictwa może poświadczyć fakt, że w skali art. okręgu 1255 żołnierzy posiadało oznaki „Wzorowy Żołnierz”. W dziedzinie racjonalizacji przodują w tym roku takie jednostki jak: 33 pa i 156 pappanc. Za pracę w ruchu racjonalizatorskim nagrody Dcy Okręgu otrzymali ppłk Józef DŻEMAN /33 pa/ i kpt. Sławomir ADAMSK1 /156 pappanc/.
W roku 1962 prowadzi się wiele ćwiczeń dowódczo-sztabowych na mapach oraz z wojskami jak też ćwiczeń doświadczalnych i pokazowych. Prowadzone były ćwiczenia pokazowe na szczeblu Układu Warszawskiego, MON oraz okręgu.
Znaczne sukcesy artyleria Śl. OW zawdzięcza m/in. rozwijającej się pracy KMW. Członkowie KMW w oddziałach artylerii są inicjatorami walki o miano najlepszego pododdziału w jednostce. W dniu 29.05.62 r. w 33 pa odbyła się narada KMW oddz. art. ŚOW. Celem narady było podsumowanie pracy KMW w zakresie szkolenia dyscypliny i życia kulturalnego oraz wytyczenie zadań do dalszej pracy. Narada została wzorowo przygotowana i przeprowadzona oraz spełniła zamierzony cel. Dowództwo 33 pa od Dcy Okręgu otrzymało wyróżnienie za org. narady.
W wyniku przeprowadzonych XI Okręgowych Zawodów Art. Naziemnej na poligonach art. Śl. OW pododdz. uzyskały następujące miejsce:
- w grupie artylerii ciężkiej:
1 miejsce 4 bat.122 mm armat z 31 BAA dca bat. por. Stanisław PRETKOWSKI - w grupie armijnej art. ppanc:
1 miejsce 1 pl 4 bat. z 156 pappanc dca pl.ppor. Ryszard REJMISZ. - w grupie 122 mm hb artylerii dywizyjnej:
1 miejsce 2 bat.115 dah 10 DPanc dca bat. kpt. Józef GĄDEK, - w grupie art. rakietowej:
dwa 1 miejsca 1 bat. 10 dar 11 DZ dca. bat. kpt. Włodzimierz SALAMON i 2 bat. 2 dar 2 DZ dca kpt. Edward ZIEMSKI, - w grupie bat.120 mm moździerzy art. pułkowej:
1 miejsce bat. 120 mm moźdz. z 33 pz 2DZ dca bat. por .Tadeusz BARAN; - w grupie 85 mm armat ppanc art. pułkowej:
1 miejsce 1 pl. bat. ppanc 33 pz 2 DZ
dca pl. por. Marian RYCHLICKI. - w grupie 82 mm moździerzy art. batalionowej
1 miejsce pl. moźdz. 2 KW 40 pz 10 DPanc
dca pl. por. Czesław PIECHNIK, - w grupie 57 mm armat art. batalionowej:
1 miejsce 1 działon 1 KW 42 pz 11 DZ dca działonu bomb. Kazimierz KRÓL, - w grupie 82 mm dział b.o. art. batalionowej
1 miejsce 1 działon 2 KW 73 pz 5 DPano dca działonu kpr. Eugeniusz SUCHODOŁA.
Zgodnie z Wytycznymi Szkolenia „Bojowego Wojsk na 1962 rok i planem zamierzeń Szefa Art. WP w dniu 15.09.62 r. w Warszawie i w dniach od 23.04 – do 28.09 na poligonie art. Toruń przeprowadzone zostały XI Centralne Zawody Art. Naziemnej. Na podstawie osiągniętych wyników i protokołu komisji Szef Art. WP przyznał zastępujące miejsca:
a/ w grupie art. armijnej:
1 miejsce 4 bat. 31 BAA – dca bat .por. Stanisław PRĘTKOWSKI
b/ w grupie artylerii dywizyjnej:
2 miejsce 2 bat. 115 dah – dca bat. kpt. Ryszard GĄDEK
c/ w grupie moździerzy pułkowych:
2 miejsce bat. 120 mm moździerzy z 37 pz – dca bat. por. Jerzy SUCHAREK,
d/ w grupie moźdz. batalionowych:
2 miejsce pl 82 mm moźdz. 40 pz – dca plut. por. Czesław PIECHNIK,
e/ w grupie pl. art. ppanc:
2 miejsce pl.85 mm armat ppanc z 33 pz dca pl. ppor. Ryszard REJMISZ
f/ w grupie działonów art. batalionowe j:
1 miejsce działon 57 mm armat 42 pz – dca działonu kpr. Kazim. KRÓL.
W wyniku przeprowadzonego konkursu szkół podoficerskich artylerii poszczególne szkoły za rok 1962 zajęły następujące miejsca:
- miejsce szkoła 33 pa 142 pkt;
- 2 -„- -„- 22 pa 140 -„-
- 3 -„- -„- 31 BAA 133 -„-
- 4 -„- -„- 37 pah 129 -„-
- 5 -„- -„- 156 pappanc 125 -„-
- 6 -„- -„- 91 pappanc 123,5 pkt
- 7 -„- -„- 36 dah 112,5 -„-
W ciągu roku 1962 w Śl. OW ma miejsce szereg zmian organizacyjnych, przeforsowano, rozformowano i utworzono na nowo szereg jednostek a w tym jednostek artylerii:
- sformowano 17 hat. dow. dcy art.11 DZ,
- przeformowano 83 bat. dow. dow. art. 10 DPanc,
- przemianowano 33 pah m. Żary na 33 pa i wprowadzono pewne zmiany do etatu;
- przeformowano 22 pa w m. Sulechów;
- Rozformowano 6 dappanc w m. Skwierzyna;
- Zarządzeniem Szefa Sztabu ŚOW nr 036 z dnia 13.06. 12 dar 5 DPanc przekazano do 4 DZ;
- 37 pah m. Koźle przeformowano z etatu Nr 5/238 na etat 5/341,
- Przeformowano 35 bat. dow. dcy art. 2 DZ na etat 5/238,
- Przeformowano 115 dah Tarnowskie Góry z etatu 5/248 na etat 5/284,
- Rozformowano 52 bat. szk. art. Tar. Góry,
- Przeformowano 8 dar Tar. Góry z etatu Nr 5/208 na 5/265,
- Zarządzeniem Szefa Sztabu Śl .OW Nr 028 z dn. 5.3.62 r. sformowano 18 BA /na nowo /m. Bolesławiec/- dca płk DĘGA
- Sformowano 24 da w m. Sulechów – dca ppłk KOWALSKI
Jesienią tego roku rozkazem MON na stanowisko Szefa Art. Śl. OW przybył płk dypl. Wacław ANTONIUK
W ciągu tego roku w Szefostwie Artylerii ŚOW miały miejsce następujące zmiany:
- Pełniący obowiązki Szefa Art. SOW płk SZUMSKI Tadeusz rozkazem MON ubył na Szefa Woj. Sztabu Wojsk m. Wrocław;
- Rozkazem nr 0503 ubyli z Szef. Art. SOW do OTK Wrocław ppłk SŁOMIŃSKI Ludwik, ppłk Edward KOMERS i st.og. Józef ŁEGOWIK;
- Dnia 30.04.62 r. około g. 10.00 przed Środą Śląską w czasie wykonywania obowiązków służbowych w wypadku samochodowym zginął Szef Artylerii OW płk dypl. Albin CZARNECKI
- Rozkazem SOW Nr 066 ppłk Mieczysław DONHO’FFNER ubył na przeszkolenie;
- Rozkazem Dcy Sl.OW zostali przydzieleni do pracy w Szef.Art Sl.OW nast. ofi-cerowie:
- mjr Józef SMEREKA na St. Pom. Szefa Wydz. Spec.
- mjr dypl. Jan B1ENIEK na St. Pom. Szefa Wydz.Oper.
- mjr dypl. Edmund ANDERSZ na St. Pom. Szefa Wydz. Oper.
- kpt. dypl. Wład. BUDKlEWICZ na Pom. Szefa Wydz. Oper.
- kpt. Zbigniew KAWALEC na Pom. Szefa Wydz. Spec.
- kpt. Marian DUBAS na Pom. Szefa Wydz. Szkol.