„Kronika Andersza” – odc.8

Karty z historii

HISTORIA WOJSK RAKIETOWYCH I ARTYLERII
ŚLĄSKIEGO OKRĘGU WOJSKOWEGO
Rok 1961

Rok szkolny 1961 realizowany był w warunkach zaostrzonej sytuacji międzynarodowej. Charakteryzował się wytężoną pracą wszystkich ogniw dowodzenia zmierzającą do podniesienia gotowości bojowej naszego wojska. Zadania szkoleniowe postawione artylerii w rozkazie Ministra Obrony Narodowej na rok 1961 zostały wykonane.
Poważny wpływ na wzrost poziomu wyszkolenia oraz dyscypliny pododdziałów artylerii miało współzawodnictwo o miano najlepszego pododdziału i udział w organizowanym w Śląskim OW „Zlocie Przodujących Żołnierzy”. Przeprowadzony w dniach 21-24.07.61 r. Zlot Przodujących Żołnierzy – mistrzów swej specjalności był wielkim spotkaniem najlepszych żołnierzy okręgu oraz podsumowaniem i przeglądem najlepszych osiągnięć oficerów, podoficerów, szeregowych i jednostek SOW w tej liczbie i artylerii. Brało w nim udział 47 żołnierzy artylerzystów, kilka załóg przodujących działonów z 22 pa, 33 pah oraz kilkunastu oficerów artylerzystów i podoficerów. O wynikach współzawodnictwa świadczy fakt, że 826 żołnierzy artylerzystów w tym roku posiadało oznaki „Wzorowy Żołnierz”.
Organizacja współzawodnictwa poważnie wpłynęła na wzrost poziomu dyscypliny. W piśmie Nr 0739 czytamy:
„Analizując stan dyscypliny w oddziałach artylerii Śl. OW należy stwierdzić, że w 1961 r. w porównaniu z takim samym okresem z 1960 r. – nastąpił znaczny wzrost ogólnego poziomu moralnego i dyscypliny”.
Szef Art. Śl. OW, płk ŁOSICKI w związku z wyznaczeniem go na inne stanowisko służbowe w zarządzeniu pożegnalnym Nr 028 z 19.9.61 r. do jednostek art. ŚOW pisał:
„Zgodnie z zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej zostałem wyznaczony na inne stanowisko służbowe. W okresie 4 lat pracy w Śl. OW stale dążyłem do podniesienia gotowości bojowej całej artylerii okręgu, umocnienia dyscypliny, naprowadzenia wzorowego porządku wewnętrznego i zespolenia korpusu oficerskiego wokół zachowania chlubnych tradycji naszego rodzaju broni, ustawienie artylerii na właściwym miejscu. Sukcesy osiągane rok rocznie, a. szczególnie w ostatnim roku szkolnym 1960/61, zdobycie 1-go miejsca wśród artylerii WP nie tylko w zawodach art., a ogólnie w całości wyszkolenia bojowego możliwe były tylko w wyniku natężonej i pełnej poświęcenia pracy i ambicji całego korpusu oficerów, podoficerów i kanonierów art. Żegnając oddziały i pododdziały artylerii Okręgu serdecznie dziękuję całemu składowi osobowemu art. za rzetelną l ofiarną pracę i życzy dalszych sukcesów w całokształcie pracy i życia wojskowego artylerii.

Za szczególne zasługi w dziedzinie podnoszenia na wyższy poziom wyszkolenia bojowego oraz dyscypliny, rozwoju przodownictwa i współzawodnictwa w oddziałach art. okręgu udzielam pochwały:
ppłk Stanisław GONERA
płk Józef PETRUK
płk Seweryn NIEDZIELSKI.
płk Józef HALIŃSKI
płk Stanisław WOJTOWICZ
ppłk Mieczysław DONHOFFNER
ppłk Włodzimierz GOSZ
ppłk Edward KOMERS
ppłk Jan MĄKA
ppłk Mieczysław ORZECH
ppłk Piotr PĘCAK
ppłk Ludwik SŁOMIŃSKI
ppłk ŚWIĘTOSŁAW SZWEC
płk Wiesław WOJTOWICZ
mjr Tadeusz KORCZYC
mjr Stanisław KUCNER
mjr Roman OKUPSKI
kpt. Jerzy GRABIEC
st. sierż. Józef STARZEC
st. ogn. Józef ŁĘGOWIK – podpisał płk ŁOSICKI

Poważne osiągnięcia w roku wyszkoleniowym 1960/61 notuje Sztab Art. ŚOW i sztaby podległe.
/W piśmie nr 284 czytamy/:
” Zostało przeprowadzonych ze sztabami art. szereg ćwiczeń szkieletowych na mapach oraz ćwiczeń z wojskami na szczeblu okręgu na tematy związane z działaniem wojsk w początkowym okresie wojny. Zasadniczym przedmiotem ćwiczeń było zagadnienie planowania użycia własnych środków jądrowych oraz właściwe użycie posiadanych oddziałów i pododdziałów rakietowych na polu walki, a szczególnie na wydzielonych kierunkach działania dywizji. Zagadnienia te przez sztaby art. w świetle obowiązujących instrukcji i regulaminów opanowane zostały w stopniu zadowalającym”
Kpt. rez. TABZER – opracował przyrząd do wstrzeliwania w/g znaku uchyleń dla dcy bat. oraz przyrząd do szybkiego oblicz. popr. meteorolog, na podstawie otrzymanego komunikatu; wiele przyrządów i urządzeń ułatwiających pracę szkolenia, obsługi sprzętu oraz obliczenie opracowały 31 BAA, 9 OSU, art. 11 pp, 36 dah, 156 pappanc i 12 dar.
Od 1960 roku w jednostkach artylerii wprowadza się metody szkolenia wojsk przez filmy szkoleniowe. Wiele takich filmów zostało nakręconych przy udziale jednostek art. ŚOW m.in.. w 1961 r. bat. 33 pah brała udział w nakręcaniu filmu szkoleniowego na temat ”Strzelanie przy pomocy stacji radiolokacyjnej” i innych.

O wysokim poziomie wyszkolenia jednostek art. ŚOW świadczą inspekcje przeprowadzone przez Ministra Obrony Narodowej. W Rozkazie MON dnia 6 maja 1961 r. czytamy:
„W dniach od 18 do 28 kwietnia 1961 r. przeprowadzona została inspekcja szkolenia bojowego w niektórych związkach taktycznych i samodzielnych oddziałach w Śl. OW. Celem Inspekcji było sprawdzenie faktycznego poziomu szkolenia bojowego w zw. takt. i oddz., umiejętności organizowania działań bojowych w warunkach użycia BA oraz gotowości oddziałów do natychmiastowego wykonania zadań bojowych”.
Obok jednostek ogólnowojskowych kontrola MON objęła jednostki art. jak :

  • 156 pappanc, który w czasie kontroli otrzymał ocenę dobrą,
  • w ramach 2 DZ kontrolowano 37 pah, który otrzymał oceny dobre.

Nagrody od MON za bardzo dobre wyniki uzyskane podczas kontroli otrzymali: dca 156 pappanc płk Seweryn NIEDZIELSKI i jego zastępca kpt. Wojciech JANIAK oraz zca dcy 37 pah kpt. mgr St. WÓJCIK.

W 1961 r. dokonano zmiany i organizacji zawodów artyleryjskich. W zarządzeniu Szefa Art. WP nr 013 czytamy: „Z uwagi na celowość wprowadzenia bardziej różnorodnych form rywalizacji artylerii i objęcia nim oficerów w szerszym zakresie, jak również z uwagi na trudności związane z organizacją zawodów, począwszy od 1961 roku, będą przeprowadzane na zmianę co 2 lata centralne zawody i konkursy art. I Centralny Konk. Art. Naziem. będzie przeprowadzony w drugiej połowie 1961 roku a XI Centralne Zawody Art. Naziemnej w 1962 r.”

Zgodnie z Zarządzeniem Szefa Art. SOW w dniach 24-29.08. 61 r. na OC i poligonie art. w m. Wędrzyn przeprowadzony został I Okręgowy Kon. Art., w którym udział wzięli najlepsi z dywizji i oddz. okręgowych dcy bat. i dcy plutonów. Najlepiej przygotowani byli do konkursu ofic. z 31 BAA, którzy zespołom uzyskali średnią ocenę 4.6 najsłabiej przygotowali się do konkursu ofic. z art. pułkowej. W wyniku konkursu przyznano następujące miejsca:

  • w grupie 152 mm hba:
    1 miejsce por. St. PRETKOWSKI – dca hat. 31 BAA
    1 ” ppor. Zbig. WŁODARCZYK – dca plut. 31 bAA
  • w grupie 122 mm hb :
    1 miejsce kpt. Zyg. KRUPA – dca bat. 37 pah
    1 ” por. Piotr STANIak – dca pl 22 pa.
  • w grupie art. rakietowej:
    1 miejsce por. Kazimierz SZKODA – dca bat. 2 dar
    1 ” ppor. Stanisław ORZESZEK – dca pl 12 dar
  • w grupie 85 mm armat:
    1 miejsce kpt. Stefan CICHOWICZ – dca bat. 33 pz 2 DZ
    1 ” ppor.RoMan SZEWCZYK – dca plut. 6 dappanc
    – w grupie 120 mm moździerzy:
    1miejsce kpt. Bogusław SOŚNIERZ – dca bat. 27 pz 2 DZ
    1 ” por. Witold WOJTASIŃSKI – dca pl 73 ps 5 DPanc
    W/w oficerowie zdobywcy 1 miejsc zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi a zdobywcy 2 miejsc pochwałą.

W dniach 7-8.08.61 r. na poligonie Wicko Pomorskie odbyło się strzelanie oddz. Śl. OW. do celów nawodnych w ruchu. Przeprowadzone strzelania wykazały dobry poziom przygotowania oficerów i pododdziałów do strzelania.

Najlepiej do strzelań była przygotowana ekipa z 33 pan 11 DZ – dca kpt. dypl. Paweł MAJNICZ oraz bat. 85 mm armat z 156 papanc – dca bat. por. Zbigniew ŚREDZIŃSKI.
W miesiącu wrześniu przez Szefostwo Art. został przeprowadzony I Centralny Konkurs Naz. Wyniki osiągnięte przez zawodników S1.0W wykazały dobre przygotowanie.
Zawodnicy Śl. OW zajęli 1,2 i 3 miejsca w grupie dców baterii oraz 3 miejsce w grupie dców plutonów.
Bardzo dobre wyniki w egzaminach uzyskał por. St. PRĘDKOWSKI z 31 BAA.
Podczas eliminacji podoficerskich szkół artylerii poszczególne szkoły zajęły następujące miejsca:
1 miejsce szkoła z 33 pah 11 DZ – 136 pkt.
2 ” ” z 31 BAA – 130 pkt.
3 ” ” 22 pa 4 Dz – 125 pkt.

W czasie prowadzonych inspekcji w 1961 r. związki taktyczne, oddziały i pod-oddziały art. naszego okręgu uzyskały następujące oceny:

  • 31 BAA oceny dobrze
  • 91 pappanc ” dobrze
  • 156 pappanc ” dobrze
    art. 4 DP ” dobrze
    art. 2 DZ ” dobrze
    art. 11 DZ ” dobrze /4,3/
    art. 5 DPanc ” dobrze /3,8/
    art. 10 DPanc ” dobrze
    Ogólna ocena jednostek art. za 1961 r w/g ocen z inspekcji – dobrze.

W okresie 1961 r. w skład Sztabu Art. SOW wchodzili nastp. oficerowie podofic. i szereg.

  • Szef Art. ŚOW – płk Karol ŁOSICKI
  • Szef Sztabu Art. ŚOW – płk Tadeusz SZUMSKI
  • Szefowie Wydziałów: – płk HAŁIŃSKI Józef
  • ppłk Mieczysław DONHOFFNER
    -pomocnicy Szef . Wydz.: – ppłk SŁOMIŃSKI Ludwik, ppłk Świętosław SZWEC,
    ppłk KOMERS Edward, mjr Tadeusz KORCZYC, kpt.
    Jerzy GRABIEC
  • kanc. tajna st. ogn. J. STARZEC,
    st. ogn. J. ŁĘGOWIK
    szer. szer. WAŁEK i CZYŃSKI

Rozkazem Nr 024 z dnia 9.12.61 do Szef. Art. WP ubył kpt. Jerzy GRABIEC.

W ciągu tego roku miały miejsce następujące zmiany organizacyjne:

  • Zarz. Szefa Sztabu Sl. OW Nr 026/Org. w Szef. Art. SOW wprowadzono etat zcy Szefa art. SOW,
  • 36 pah, 84 bat. dow., 12 dar przeformowano i zmieniono dyslokację z m. Gubin do m. Kostrzyn.
  • Rozformowano 51 bat. szkol. art.

Rozkazem MON na stanowisko Szefa Artylerii ŚOW przybył płk dypl. Albin CZARNECKI.